Eastern Region Awards

We are pleased to announce the following Eastern Region Awards have been made to the following people.

2016
Coach of the Year – Club Development:
Phil Gunning – Cantabrigian RC
Coach of the Year – Club Performance (commended):
Noelle Stallard – Broxbourne RC
Eastern Region Young Volunteer of the Year – Overall Winner:
Nathan Day – Broxbourne RC
Club Administration Award:
Simon Emmings – Chesterton RC
Event Administration Award:
Paul Haines – Cantabrigian RC 

 

2015
Open Award:
Simon Clark – 
Coach of the Year – Special Award for Lifetime Achievement:
Ian Bardrick – Peterborough City RC
Coach of the Year Highly Commended:
Tim Copeland – Cantabrigian RC
Volunteer of the Year Award:
Max Heron – Norwich RC and Whitlingham Boathouses
Club Administration Award:
Sussannah Clements – Rob Roy Boat Club
Open Award:
Hugo Van Kempen – Broxbourne RC

 

2014
Eastern Region Young Volunteer of the Year – Overall Winner:
Matt Newton – Peterborough City RC
Eastern Region Volunteer of the Year – Open Category Winner:
Chris Moody – Broxbourne RC
Eastern Region Volunteer of the Year – Administration:
Ben Klewpatinond – Milton Keynes RC
Eastern Region Coach of the Year:
Duncan McCulloch – Isle of Eley RC
2013
Eastern Region Volunteer of the Year – Overall Winner:
Louise Rivett – Milton Keynes RC
Eastern Region Volunteer of the Year – Open Category Winner:
Karen Wilson – Milton Keynes RC
Eastern Region Coach of the Year:
Peter Gwizdala – Alton RC

Regional Bursary Awards

We are pleased to announce the following Regional Bursary Awards have been made to the following athletes who have been honoured with selection to represent their country in events held during 2014, the purpose being to help defry the attendant personal costs borne by the athletes in achieving that honour.

Junior World Championships:

2015:
No representation from the Eastern Region
2014:
Steven Parsonage – Norwich RC: £100
2013:
No representation from the Eastern Region
2012:
Edward Munno – Bedford Modern School: £100
James Rudkin – Stowe/Hollowell Scullers: £100

Coupe de la Jeunesse:

2015:
Robyn Armstrong – Bedford Girls School: £75
Sam Champion – Cambridge 99: £75
2014:
Gavin McWilliams – Bedford Modern School: £75
William White – Star Club: £75
2013:
Maddy Badcott – Lea RC: £75
2012:
Adam Hughes – Isle of Ely RC: £75
Lloyd Mulkerrins – Bedford Modern School: £75

GB vs France Match:

2015:
No representation from the Eastern Region
2014:
No representation from the Eastern Region
2013:
No representation from the Eastern Region
2012:
Lottie Bruce – Bedford Girls School: £50
Robyn Armstrong – Bedford Girls School: £50
Toby Rudkin – King’s Ely: £50

Home Countries International Regatta:

2015:
No representation from the Eastern Region
2014:
Adam Crafer – Norwich School: £50
Robyn Armstrong – Bedford Girls School: £50
Lottie Bruce – Bedford Girls School: £50
2013:
Sam Butler – Star Club: £50
Lloyd Mulkerrins – Star Club: £50

The 2014 Awards were made at the AGM at Cambridge 99 RC on Tuesday 25th November.